Cezayir’den İsrail’in Mescid-i Aksa saldırısına kınama

Cezayir, İsrail güçlerinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate düzenlediği saldırıyı şiddetle kınadı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Cezayir, İsrail işgal devleti güçlerinin Mescid-i Aksa’ya, ibadet edenlere ve burada itikafta bulunanlara yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınıyor.” denildi.

Açıklamada, İsrail polislerinin bu saldırganlıkla Harem-i Şerif’in hürmetini ihlal ettiğine vurgu yapılarak, bu uygulamaların uluslararası hukuk ve sözleşmelerin açık bir şekilde ihlali anlamına geldiği ifade edildi.

İsrail’in söz konusu uygulamalarıyla özellikle ramazan ayında dünya Müslümanlarının duygularını provoke ettiğine dikkat çekilen açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne İsrail’i durdurmak için harekete geçme çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Cezayir’in Filistin halkına ve davasına olan desteği yinelenerek, bu desteğin, başkenti Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulana kadar güçlü bir şekilde süreceği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir