Erzincan’daki madende çalışan işçi SÖZCÜ’ye konuştu: 15 yıldır baskı, tehdit ve mobbing var

Erzincan İliç’te yaşanan maden faciasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Olayla ilgili dört saha sorumlusu gözaltına alındı.

Anagold şirketi tarafından işçilere mesaj atıldı ve basına konuşmamaları konusunda uyarıldı. Atılan mesajda, “Çevrimiçi e-posta veya kısa mesaj yoluyla spekülasyon yapmaktan kaçının ve şirket dışına bilgi veya video dağıtmayın” denildi.

15 senedir madenci olarak çalışan, işten atılma korkusu nedeniyle ismini paylaşmak istemeyen S.G. Sözcü’ye konuştu.

“23 KAT OLMASI GEREKEN YER 33 KATA ÇIKARILDI”

Madenci S.G., facianın meydana geldiği yeri, facianın nedenini anlattı. “Bu kayan yerde temel bir mühendislik hatası var” diyen S.G., kapasite artışı ve üretim baskısının faciaya neden olduğunu şöyle anlattı:

“2018’e kadar normal ilerlerken 2018’den sonra bir daha malzeme yığıldı. Milyonlarca tondan bahsediyoruz. Oraya yığıldı, yığıldı sonunda da patladı işte. Kat dediğimiz bir sistem var. 23. kattan sonrasına yığılma yapmak çok riskli. Kayan yer 33 kat. Doğal olarak kaldırmadı. Her gün bu faciayı bekliyorduk.”

MADENCİLER UYARDI AMA DİKKATE ALINMADI

Maden işçisi S.G., normalde çalışmaların düz alanda yapılması gerektiğini ancak yeterli alan kalmadığı için yamaca doğru yükseltmek zorunda kaldıklarını belirtti. S.G., çalışılan yerdeki yarıkları müdürlerine söylediklerini ancak hiçbir önlem alınmadan çalışmaya devam edildiğini belirtti.

BASKI, TEHDİT, MOBBİNG…

“Bu maden sahası çoktan boşaltılmalıydı” diyen S.G., “15 yıldır burada çalışıyorum. Çalışma koşulları hep sıkıntıydı. Baskı var, tehdit var, mobbing var. Kimseyi konuşturmuyorlar” dedi.

Çalışma koşullarından yakınan madenci, “Köylülere de sürekli olarak baskı uyguluyorlardı. Kayıp olan, öldüğünü düşündüğümüz 9 arkadaşımızdan 5’i 20 bin civarında para alıyordu. Böyle riskli işte aldığımız para da bu yani. Öyle düşünün” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir