Evinde çamaşır makinesi buzdolabı klima bulunanlar dikkat! Uymayanlara 23 bin lira para cezası kesilecek

Bu yıl son yılların en sıcak yazının yaşanması beklenirken, klimaların tam kapasiteyle çalışacağı ve binalarda klima gürültüsü şikayetlerinin yanı sıra yüksek sesle çalışan çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşyaların da benzer şekilde ele alınacağı ifade edildi. Komşularınızın şikayet etmesi durumunda maddi olarak zor durumda kalabilirsiniz…

2024 yılında gürültü şikayetlerine uygulanacak para cezası 7.667 TL olarak belirlenirken, klima ve beyaz eşya gürültüsü için 3 katına kadar para cezası kesme yetkisi bulunuyor. Bu durum, sorunu çözmeyen ev sahipleri ve kiracılar için toplamda 23.001 TL’lik bir para cezası alınabileceği anlamına geliyor.

Konuyla ilgili olarak Ankara Barosu avukatları şu değerlendirmeyi yaptı:

Klima gürültüsü ve uğultusu, sürekli ve düzenli hale gelen misafir veya çocuk gürültüsü, çalışmanızı engelleyen, apartman yaşantısını çekilmez kılan komşu gürültüsü problemi için ilk adım olarak gürültüye sebep olan komşunuzu sözlü olarak uyarmak önemlidir.

Eğer bu çözüm yeterli olmazsa, apartman kuralları çerçevesinde yöneticinizle iletişime geçerek sorunu onun aracılığıyla çözmesini talep edebilirsiniz.

Ayrıca, apartman yönetimi, kat mülkiyeti kurallarına uymayan komşulara yazılı ihtarname gönderme yetkisine sahiptir.

Şikayetçiler, oturdukları yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak gürültü yapan komşuların rahatsızlık verdiğini kanıtlayarak tedbir kararı alabilirler. Bireysel olarak veya avukat aracılığıyla mahkemeye başvurulabilir.

Ancak, bu dava sürecinde harç ve diğer masrafların şikayetçi tarafından karşılanması gerekmektedir. Alınan tedbir kararına rağmen komşu gürültüsü devam ederse, savcılığa şikayette bulunulabilir.

Klima yanında, yüksek sesle çalışan çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi elektronik cihazlar da şikayet konusu olabilir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri, bu tür gürültülere en fazla 5 desibele kadar izin vermektedir. Bu seviyenin üzerindeki gürültüye para cezası kesilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir