5,000 Dolardan, 1 Milyar Dolara Uzanan Fikrin Yolculuğu! ‘Dünyada Selülitlerine Minnettar Olan Tek Kadın Ben Olabilirim’

1998’de, Spanx’in kurucusu Sara Blakely, beyaz pantolonuyla istediği “pürüzsüz görünümü” elde edemeyince bir faks makinesi satıcısı olarak çalışıyordu. Blakely, sekiz ay boyunca dolabında asılı kalan pantolonunu giymekten vazgeçti ve kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak külotlu çorapları modifiye ederek Spanx’i yarattı.

Böylece Blakely, sonunda kendisini milyarder yapacak olan fikri bulmuş oldu.

Fortune’un 2014 En Güçlü Kadınlar Zirvesi’nde Blakely, “Giysilerimin üzerime daha iyi oturmasını istedim ve bu yüzden kendi popom ilham kaynağım oldu,” dedi. “Dünyada selülitlerime minnettar olan tek kadın ben olabilirim.”

BLAKELY’NİN İÇGÜDÜLERİYLE KURDUĞU İMPARATORLUK

Blakely, hiç işletme dersi almamış ve moda sektöründe deneyimi olmamıştı. Ancak sadece 5.000 dolarlık bir yatırımla Spanx’i hayata geçirdi. İlk başta birçok üretici Blakely’yi geri çevirdi, ancak o pes etmedi.

“Bana hep aynı üç soruyu sorarlardı. Derlerdi ki, sen kimsin? Sara Blakely. Peki ya sen? Sara Blakely. Ve finansal olarak destekleniyorsun? Sara Blakely,” dedi. “Bana kapıyı gösterirler ve hayır, teşekkürler derlerdi.”

BLAKELY’NİN KARARLILIĞI

Blakely, o sırada yaşadığı Atlanta’daki yerel Neiman Marcus mağazasını aradı ve onlar da kendisini şirketin Dallas’taki satın alma ofisine yönlendirdi.

Telefonda onlara “Ben Sara Blakely ve müşterilerinizin kıyafet giyme şeklini değiştirecek bir ürünle ilgileniyorum” dedi. Neiman Marcus’un satın alma ofisi, Blakely’ye uçakla gelmesi halinde fikrini anlatması için 10 dakika süre vereceklerini söyledi.

Neiman Marcus, Blakely’nin fikrine ilk başta sıcak bakmasa da, Blakely beyaz pantolonunu giyerek ürünün etkisini gösterdi ve sonunda ürünü yedi mağazaya kabul ettirdi.

Spanx, Oprah Winfrey’in desteğiyle hızla popülerlik kazandı. Oprah, Spanx’i yıllık ürün listelerine ekledi ve markayı uzun süre destekledi.

BLAKELY’NİN ERKEKLERE YÖNELİK ÜRÜNLERİ

Blakely, başlangıçta çorap üretenlerin çoğunun erkekler olduğunu fark etti. Bu durum onu durdurmadı ve 2010’da erkekler için ürünler piyasaya sürdü.

Spanx’in başarısı, Blakely’nin azmini ve kararlılığını gösteriyor. O, sadece bir fikirden yola çıkarak milyarlarca dolarlık bir iş kurmayı başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir