AKP’li belediyeden çifte standart: Kamu bütçesiyle kişisel reklam yapan belediye, CHP’nin adayı Ahmet Akın’ın afişini kaldırmak istedi

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yönetimi, şehrin meydanlarında, yaya kaldırımı üzerine park ettiği kamuya ait otobüsleri kişisel reklam panosuna çevirdi. Aynı yönetim, CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın’ın, kiraladığı özel mülke asılan tanıtım afişine “şikayet” iddiasıyla indirmeye çalıştı. AKP’li belediyenin “çifte standartlı” engelleme girişimini CHP’liler önledi.

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yönetimi, kamu bütçesiyle alınan yeni otobüsleri, vatandaşın hizmetine sunmak yerine şehrin Ali Hikmet Paşa, Toplu Taşıma meydanlarındaki yaya alanları üzerine park etti. Üzerinde belediye başkanının dev fotoğrafları yapıştırılan otobüsler, “Kamu bütçesiyle kişisel reklam yapılıyor” eleştirilerine neden oldu.

AKP’li yönetim, CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın’ın Milli Kuvvetler Caddesi üzerinde kiraladığı özel mülke asılan reklam afişini indirmeye çalıştı. Duvara asılan afişe ilişkin “şikayet olduğunu” iddia eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Zabıta ekipleri, CHP’li Akın’ın afişinin indirilmesini istedi.

Olay yerine gelen CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı ve CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, Zabıta ekiplerinin yapmaya çalıştığı işlemin hukuki dayanağının bulunmadığına dikkat çekerek, söz konusu girişimin partizanca bir yaklaşım olduğunu söyledi. Olay yerinde toplananlar  belediyenin uygulamaya çalıştığı çifte standarda tepki gösterdi. Zabıta ekipleri, CHP’li yöneticilerin ısrarları sonucu tutanak tuttu.

“Kamusal alan işgal altında”

CHP’li grup daha sonra Ali Hikmet Paşa Meydanı’ndaki yaya alanı üzerinde AKP’li Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın reklam panosuna döndürülen otobüslerin yanına gelerek bir basın açıklaması yaptı. CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin, şahsi olarak kiralanan alandaki pankartı kaldırmaları için kendilerini hukuksuz şekilde zorladığını belirterek şunları söyledi:

“Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in dört bir köşesinde halkın, kamunun, vatandaşların parasıyla almış olduğu bu otobüsleri meydanlara dizerek şahsi reklamını yapmak üzere kamusal alanı işgal etmiş durumdadır. Vatandaşın kullanımına sunulması gereken bu otobüsler, Yücel Yılmaz’ın şahsi menfaatleri yüzünden bir reklam panosu gibi Ali Hikmet Paşa Meydanı’nı işgal etmiştir. Sırf burası değil, Balıkesir’in farklı köşelerinde otobüsler şahsi, bireysel Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olabilmek için reklam panosuna çevrilmiştir. Kendi reklamını yapmak için gün içerisinde burada pankartlar da vardı. Bizim kiralamış olduğumuz duvardaki reklamdan rahatsız olan, şehrin sokaklarını işgal etmiş kişi Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’dır. Yücel Yılmaz’a buradan çağrıda bulunuyoruz. Vatandaşların geçiş alanı, yürüyüş alanı olan bu meydan da ve diğer meydanlardaki işgale bir son ver. Vatandaşa hizmet etme önceliğini ortaya koy. Senin sorumluluğun millete hizmet etmek. Senin sorumluluğun halkımızın parasıyla almış olduğu bu otobüsleri halkımızın kullanımına tahsis etmektir. Ne yazık ki vatandaşlarımız bu otobüsleri kullanamıyor. Ne uğruna? Yücel Yılmaz’ın şahsının reklamını izlemek uğruna. Bu işgale derhal son verin. Kamusal alanlar kimsenin çiftliği değildir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kamunundur, bizlerindir.”


“Şahsi ikbal için yasaları çiğniyor”

CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı ise, özel mülk olarak kiralanan alana asılan, üzerinde hiçbir siyasi işaret bulunmayan Ahmet Akın’ın pankartı için zabıtaları ve daire başkanını sokaklara döken yönetime tepki gösterdi. Köybaşı, kamunun kaynakları kullanılarak kişisel reklam yapıldığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir