iOS 17.4 RC sürümü yayınlandı! İşte gelen özellikler

Apple, gelecek hafta iOS 17.4 sürümünü yayınlamaya hazırlanıyor. Ancak iOS 17.4 için sabırsızlanıyorsanız, kararlı sürüm olan RC’yi indirebilirsiniz. Bu sürümle birlikte iOS 17.4 ile karşımıza çıkacak tüm özelliklerde karşımıza çıktı. İşte iOS 17.4 güncellemesi ve özellikleri.

işte iOS 17.4 RC sürümü ve özellikleri!

Apple, her yeni iOS güncellemesinde önce geliştirici betaları ile yolculuğa başlıyor. Apple’da geliştirici hesabı alarak ulaşabileceğiniz bu sürümler yeterince kararlı olmuyor. Geliştirici beta sonrası ise iOS RC sürümü karşımıza çıkıyor. Peki ama nedir bu iOS 17.4 RC sürümü?

iOS 17.4 RC (Release Candidate) sürümleri olası “Sürüm Adayları” olarak karşımıza çıkıyor. Eğer herhangi bir önemli sorun bulunmazsa, bunlar iki işletim sisteminin son sürümleri olarak karşımıza çıkıyor. Yani, Apple geliştirici hesabınız varsa çoğu kişiden önce iOS 17.4 sürümünü deneme şansına sahipsiniz.

iOS 17.4 RC sürümü ve özellikleri

Apple, öncelikle iOS 17.4 RC sürümüyle AB ülkeleri için farklı uygulama mağazası, Safari alternatifi tarayıcıları, üçüncü taraf ödeme yöntemlerine izin vermek gibi özellikleri devreye aldı. Apple, iOS 17.4 RC sürümüyle Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce Now hizmetine de uygulama ile ulaşma imkanı vermeye başladı.

iOS 17.4 RC ile uygulama içi satın alma özelliği artık mini oyunlara, chatbotlara ve eklentilere de açıldı. Apple iOS 17.4 güncellemesi ile yeni mantar, anka kuşu, limon, kırık zincir, yana kafa sallama ve yukarı aşağı kafa sallama emojilerini de devreye aldı. Ayrıca Apple, 18 yeni insan vücudu emojisi sağ ve sola dönük şekilde emojiler arasına ekledi.

iOS 17.4 RC güncellemesi ile iMessage uygulaması için uçtan uca şifreleme özelliği geliyor. Ancak Apple, bu uçtan uca şifrelemenin kriptografik korumalı olduğunu açıkladı. Apple’a göre böylece iMessage WhatsApp, Telegram ve Signal’den daha korunaklı bir hale geliyor.

Apple Pil sağlığı için de önemli yenilikler yapıyor. Ancak bu güncelleme iPhone 15 ve 15 Pro modellerini kapsıyor. Bildiğiniz gibi iPhone modelleri yüzde 80 pil sağlığına genelde 500 şarj döngüsü sonrası ulaşıyor. Apple, iOS 17.4 güncellemesi ile iPhone 15 serisi için 1000 şarj döngüsü sonrası pil sağlığının yüzde 80’e ulaşacağını açıkladı. Diğer iPhone modellere bu iyileştirmenin gelip gelmeyeceği ise belirsiz.

iOS 17.4 RC sürümü ile gelen geliştirme ve hata düzeltmeleri:

 • Müzik tanıma özelliği: Artık tanımladığınız şarkıları Apple Music Çalma Listelerinize ve Kitaplığınıza ve Apple Music Classical’a ekleyebiliyorsunuz.
 • Siri, mesajları desteklenen herhangi bir dilde sesli okuyabilmek için yeni bir seçenek sunuyor.
 • Çalınan Cihaz Koruması, sadece bilinmeyen konumlarda değil, tüm konumlarda daha fazla güvenlik seçeneğini destekliyor.
 • Ayarlar’da yer alan Pil Sağlığı, iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerinde pil döngü sayısını, üretim tarihini ve ilk kullanımı da gösterecek şekilde değişiyor.
 • Çağrı Tanımlama ile Apple tarafından doğrulanmış işletme adını, logosunu ve departman adını da görüntüleme imkanı karşımıza çıkıyor.
 • İşletmelere özel Mesajlar güncellemesi ile sipariş durumu, uçuş bildirimleri, dolandırıcılık uyarıları veya tercih ettiğiniz diğer işlemler için güvenilir bilgiler de sağlayacak.
 • Apple Cash sanal kart numaraları, henüz Apple Pay’i kabul etmeyen işyerlerinde numaranızı Wallet’tan yazarak veya Safari Otomatik Doldurma özelliğini kullanarak Apple Cash ile ödeme yapmanızı sağlayacak.
 • Bul’da kişi resimlerinin boş olmasına neden olan bir sorunu gideriliyor.
 • Güncelleme çift SIM kullanıcıları için telefon numarasının birincilden ikincile değiştiği ve mesajlaştıkları bir grup tarafından görülebildiği bir sorunu da gideriyor.

iOS 17.4 RC sürümü nasıl yüklenir?

İlk olarak bir geliştirici hesabı açmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de Apple‘a her yıl 99 dolar ödemeniz gerekiyor. Tabii Türkiye fiyatı üzerinden almak istediğiniz zaman çok daha ucuza geldiğini belirtelim.

Fakat halihazırda bir geliştirici hesabı kullanıyorsanız iOS 17.4 RC sürümünü burayı tıklayarak Apple Developer Center üzerinden indirebilirsiniz. Ardından cihazınıza uygun profil indikten sonra, Sistem Tercihleri bulunan Yazılım Güncelleme kısmından yükleme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca bunun yerine buraya tıklayarak betaprofiles sayfasına giderek iOS cihazınızı yapılandırabilirsiniz. Ardından da Ayarlar>Profil seçeneklerini izleyerek ekranda karşınıza çıkan talimatları izleyebilirsiniz. Bunlar ise şu şekilde:

 • Yukarıda linkini paylaştığımız betaprofiles sitesine gidin.
 • iOS 17.4 beta profilini “iOS 17.4 Download” seçeneği üzerinden indirin.
 • iPhone’unuzdan Ayarlara girin.
 • Profiller seçeneğine tıklayın.
 • Profil Yükle seçeneğine dokunun.
 • İndirdiğiniz dosya yüklendikten sonra cihazı yeniden başlat seçeneğine tıklayın.
 • Cihazınız açıldıktan sonra Ayarlar’a tekrar girin.
 • Önce Genel, ardından Yazılım Güncelleme seçeneklerini tıklayın.
 • Son olarak burada karşınıza çıkan İndir seçeneğini tıklayın.

Not: Olası bir veri kaybına karşı ilgili yüklemeyi 2. cihazınıza yüklemeniz ya da cihazınızdaki verileri yedekledikten sonra kurmanız tavsiye ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir