Netanyahu, tepkilere rağmen geri adım atmadı: Refah’a saldıracağız

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir kez daha yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı ve yaklaşık 1,4 milyon kişinin bulunduğu Refah’a saldıracaklarını söyledi.

Netanyahu, ülkesini ziyaret eden Hollanda’daki geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte ile Batı Kudüs’te bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada Netanyahu’nun Rutte’yi Gazze’ye saldırılar hakkında bilgilendirdiği ifade edildi.

Hamas’ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugaylarının Refah’taki taburlarını hedef alacaklarını söyleyen Netanyahu, “Hamas’a karşı tam zafer kazanıncaya” kadar saldırılara devam edeceklerini kaydetti.

Netanyahu 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ordu ve güvenlik teşkilatına, Refah’a saldırı ve buraya sığınmış yaklaşık 1,4 milyon Filistinlinin başka bölgelere gönderilmesi için plan hazırlanması talimatını verdiğini duyurmuştu.

‘KORKUNÇ BİR KATLİAM’

Öte yandan Gazze’deki İslami Cihad Hareketi, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine gece saatlerinde düzenlediği saldırının “soykırım kapsamında gerçekleştirilen korkunç bir katliam” olduğunu belirtti.

İslami Cihad Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, Refah’ta 100’den fazla kişinin öldürüldüğü İsrail saldırılarına tepki gösterildi. Açıklamada, “Suç işlemekte ısrar eden düşman, dün gece Refah şehrinde korkunç bir katliam gerçekleştirerek Filistin halkına karşı imha savaşına devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Filistin halkına yönelik saldırılarında ısrar eden İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı kararlarını, BM kararlarını ve uluslararası toplumu hiçe saydığını bir kez daha kanıtladığı kaydedildi.

Filistin resmi ajansı WAFA, Refah’taki hastane yetkililerine dayandırdığı haberinde, İsrail’in kente düzenlediği saldırılarda 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü ve hastanelere yüzlerce yaralı getirildiğini belirtmişti.

Gazze’nin Mısır sınırında yer alan Refah kenti yaklaşık 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapıyordu. İsrail’in 7 Ekim’deki saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi’nde 1,9 milyon kişi yerinden oldu.

Saldırılarda yerinden olan Filistinlilerin büyük bölümü İsrail’in daha önce “güvenli olduğunu” iddia ettiği Refah’a sığındı. Yerinden edilmiş Filistinlilerin bölgeye gelmesiyle Refah’ın nüfusu 4 katından fazla artarak 1,4 milyona ulaştı. İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail’in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi’nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir