Toplumun hassas noktalarını hedef alan olayların ardı ardına yaşanmaya başlaması neye işaret ediyor?

Feramuz ERDİN

Kamuoyunun yüreğini ağzına getiren silahlı saldırı olaylarına dün bir yenisi daha eklendi:

Küçükçekmece Ak Parti Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay’ın seçim çalışması yaptığı esnada toplanan kalabalığın üzerine ateş açıldı. Bir vatandaşın ağır yaralandığı olayı plakası okunmayan bir araçla olay yerine gelen saldırganlar gerçekleştirdi. Yolun üzerinde bir süre duran aracın yan pencereleri ve sunroof unu açan saldırganlar içlerinde uzun namlulu silahların da bulunduğu silahlarla çevreye ateş ederek aynı araçla olay yerinden kaçtı.

Olay esnasında sürücünün aracın dörtlü lambalarını yakmasının ardındaki motivasyonu merak konusu oldu.

İSTANBUL’DA SON BİR AYDA DİKKATİ ÇEKEN OLAYLAR

  • Fatih Camii imamının camide bıçakla yaralanması
  • Diyarbakırlı Ramazan (Hoca) Pişkin’in öldürülmesi
  • Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nin DAEŞ e mensup teröristler tarafından silahlarla basılarak
  • cemaatten bir kişinin öldürülmesi
  • Sarıyer’deki ABD Konsolosluğu’na duvardan atlama girişimi
  • Çağlayan Adliyesi’ne DHKP/C ‘li teröristler tarafından yapılan silahlı saldırıda bir kişinin
  • öldürülmesi, iki polisin ve bir vatandaşın yaralanması
  • Küçükçekmece Belediye Başkanı adayı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı Aziz Yeniay’ın seçim çalışması esnasında Mardin Midyat köy derneği önünde meydana gelen silahlı saldırıda bir kişinin ağır yaralanması

Son bir ay içinde olan olayların esrarengizliği doğal olarak olayların sebebi ve birbiri ile muhtemel irtibatları hakkında kamuoyunda haklı bir merak uyandırmıştır. Yukarıda sayılan olayların faillerinin kolluk tarafından yakalanarak, eylemi gerçekleştiren örgütlerin ortaya çıkarılmış olması dahi kamuoyunun kafasındaki soru işaretlerinin tam anlamıyla giderilmesini sağlayamamıştır. Bu satırları yazdığımız sırada Kanarya Mahallesinde gerçekleştirilen saldırının faillerini arama çalışmaları devam
ediyordu.

TERÖR VE TERÖRÜMSÜ OLAYLAR
Eğer Aziz Yeniay’a saldırı olayında bir terör örgütünün varlığı tesbit edilirse, benim aklıma gelen terör örgütünün olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda kare tamamlanmış olacaktır. Bu olayın aşiret kavgası olması ihtimali de bulunduğu için şu an itibarıyla bir yorum yapmak için biraz erkendir.

Soruşturmanın sonucu beklenmelidir. Araç sürücüsünün dörtlüleri yakma refleksi ve aracın plakasının sahte değil de sökülmüş olması benim açımdan çok dikkat çekici olup, olayın muhtemelen bir hasımlık nedeniyle gerçekleştirildiğini düşündürten bir etkendir.

Yukarıda saydığımız olaylardan ikisinin terör örgütleri tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkarılmıştır.
Diğer olayların doğrudan bir terör bağlantısı ortaya konmasa da bu olaylarla hedef alınan kişi ve mekânların toplumsal hassasiyeti kaşıma potansiyeline sahip oldukları açıktır. Yani yaşanan olayların yaklaşmakta olan yerel seçim sürecini etkilemeyi hedeflediğini düşünmemek için bir neden yoktur.

Olayların beklenen etkiyi yaratamaması, farklı odaklarca aynı amaç etrafında gerçekleştirilmiş olma ihtimalini ortadan kaldırmaz.

ABD KONSOLOSLUĞUNDAKİ OLAY ÇOK KONUŞULMADI

Gündemin arasında kaybolup gitmesine rağmen ben ABD Konsolosluğunda yaşanan olayın kamuoyunda yeterince tartışılmadığını düşünüyorum:

Meczubun birinin kale gibi korunan ABD Konsolosluğuna duvarından atlayarak giremeyeceği gün gibi bellidir. Ancak aynı şahsın ABD görevlileri tarafından silahla vurulması ve hatta öldürülmesi halinde olayın gideceği yer neresidir, bunu hiç düşündük mü? Ardından bir takım odaklarca planlanacak toplumsal olayların zaten zor durumda olan Türkiye – ABD ilişkilerine ne boyutta zarar verebileceği
kolaylıkla ön görülebilir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir